چوب بو (bo)

سلاح بو (چوب)

یکی از مهمترین سلاح ها برای یک نینجا محسوب می شود که در حدود ۶ پا طول دارد و معمولا از چوبهای سفت و یا نی خیزران و تو خالی ساخته میشود.یکی از علل تو خالی بودن اینه که ضربات نینجا حالت شلاقی پیدا کنه و سریع حرکت کنه و همچنین یک نینجا قادر است که دارتهای سمی از درون اون به بیرون پرتاب کند (فوکیا)

تاریخچه:

بو یکی از ابزار کشاورزان به نام تنبین بود. تنبین در واقع چوب بلندی بود که روستاییان آن را روی شانه هایشان گذاشته و با آن سطل های آب را از رودخانه حمل می کردند و در موقع لزوم نیز بعنوان یک وسیله دفاعی در برابر حیوانات و حملات مهاجمین  از آن استفاده می کردند در آن زمان کاربرد این سلاح محدود به پرتاب کردن، کوبیدن و فروکردن به بدن دشمنان بود.

نتیجه تصویری برای حمل سطل آب با چوب

رفته رفته بشر سعی کرد تا استفاده های بیشتری از این سلاح داشته باشد و آن را بیشتر از قبل به خدمت خود درآورد.

یکی دیگر از داستان های مطرح شده در رابطه با بو این است که؛ زمانی که ژاپنی ها اوکیناوا را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند، روستاییان را جمع کرده و دستور دادند که حمل و در اختیار داشتن و تملّک هرگونه سلاح مرگ آوری برایشان قدغن است. این نوع فرمان ها باعث شد که کشاورزان و مردم مظلوم به فکر چاره افتاده و از آلات کشاورزی به عنوان اسلحه استفاده نمایند.

تاریخچه در هنرهای رزمی:

 

پس از پیدایش هنرهای رزمی و علوم و فنون نظامی این سلاح کاربرد موثرتری  پیدا کرد و شیوه های مبارزاتی متعددی برای آن تهیه و تدوین شد و به شکلی منظم درآمد. در اغلب هنر های رزمی که از سلاح هم استفاده می کنند این سلاح عموماً بعنوان سلاح پایه در نظر گرفته می شود. همچنین گفته شده است که این سلاح نماد تمام هنر های رزمی می باشد.

 

انواع و ویژگی های ظاهری:

سلاح چوب در نینجا به دو شکل چوب بزرگ ( بو ) و هانبو ” یا هامبو”

( چوب کوچک ) کاربرد دارد که چوب بلند به تناسب قامت هر شخص باید حدود یک تا دو وجب از سر بلند تر باشد. اما در مورد اندازه ی چوب کوچک گفته می شود که در حدود ۹۰ سانتی متر می باشد. برای هر کدام از این دو نوع چوب، استفاده های متفاوتی می شود تعریف کرد. دفاع شخصی در دو نوع داکن و جوتای از جمله کاربرد های این سلاح است.

اصولاً طبق یک باور رایج چوب بلند برای اجرای تکنیک های داکن و چوب کوتاه برای تکنیک های مفصلی کاربرد دارد.

جنس چوب ها که برای مبارزه های حقیقی استفاده می شود می تواند شامل موارد ذیل باشد؛ چوب گردو، چوب بلوط، چوب گز و سایر چوب هایی که از استقامت بالایی برخوردارند.

شما می توانید این سلاح را در اشکال مختلفی چون چوب شش ضلعی، هشت ضلعی، پنج ضلعی و مدور تهیه و بصورت موثر از آن استفاده کنید.

 

امروزه:

همانطور که پیشتر بیان شد سلاح چوب بعنوان نمادی برای هنر های رزمی به شمار می رود. آنچه که امروزه باعث شده تا این سلاح این گونه مورد توجه قرار بگیرد پایه بودن این سلاح برای سایر سلاح ها و یادگیری آسان آن و البته آشنایی تازه واردان به استفاده های این سلاح است. این روزها چیزی که در میان هنرجویان نین جوتسو دیده می شود روی آوردن به یادگیری حرکات نمایشی با استفاده از سلاح چوب است که چنین اهدافی باید برای یک هنرجو در رتبه های بعدی باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =